Minden bizonnyal az ország egyik legnagyobb áfonyaültetvényét találjuk a Somogy vármegyei Rinyakovácsiban. Gergely Tamás és felesége, Gergely-Kelemen Zsuzsanna közel 2 hektáron 3700 tő áfonyát gondoz vegyszermentesen.

– Idén lesz 10 éves az ültetvényünk, az áfonyatermesztést apósom kezdte el – bocsátotta előre Gergely Tamás. – Segédkeztünk a munkában már a kezdetektől a feleségemmel, aki a lánya. Négy évvel ezelőtt vettük át teljesen az ültetvényt, de természetesen, párom szülei amiben tudnak, segítenek a mai napig. Négy fajtával foglalkozunk, ez pedig a Réka, a Bluejay, a Bluecrop és a Blueray. Utóbbiak amerikai fajták, a Réka pedig hosszú fürtökben hozza nagy, édes, aromás gyümölcseit. Bokra erőteljes növekedésű, termőkorában több kilogramm gyümölcs is szedhető róla. Nagyméretű, szilárd bogyói sokáig tárolhatók, kiválóan fagyasztható és ízletes lekvár vagy gyümölcslé is készíthető belőle.

áfonya

Gergely Tamás és felesége, Gergely-Kelemen Zsuzsanna – fotó: Gergely Tamás

Tamás jelezte: az ültetvény növényei nem konténerben gyökereznek, hanem a terület talajában, mely amellett, hogy laza szerkezetű, savanyú kémhatású is – ez utóbbi fontos az áfonya számára. A gazda úgy tudja: egy-egy ilyen ültetvény akár még negyven évig is képes teremni anélkül, hogy pótolni kellene.

áfonya

Őszre gyönyörűen elszíneződnek a növények levelei – fotó: Gergely Tamás

– Természetesen, az olyan munkafolyamatok, mint a metszés, a sorok közti és melletti talajmunka itt is jelen van, más különösebb beavatkozásra nincs szükség. Illetve mégis: az öntözés nagyon fontos – szögezte le Gergely Tamás. – Ez utóbbit csepegtető rendszer végzi. A betakarítás az általunk szervezett csapat feladata, mi nem hirdetünk szedd magad-akciókat, mert aggódunk a növényeinkért. A nem hozzáértő, tapasztalatlan szedők akár komoly károkat is okozhatnak a növényekben és az öntözőrendszerben, amit szeretnénk elkerülni. Ezért inkább egy jól bevált, a betakarításban már évek óta résztvevő, rutinos csapattal dolgozunk együtt. Évente 4-6 hetet töltünk a betakarítással, az időjárástól függően. Mint az a korábbiakból talán kiviláglik, nem gépi, hanem kézi szedés zajlik, teljes érésben szüretelünk – szerencsére, a bogyók nagyjából egyszerre érnek –, közben pedig kóstolunk.

áfonya

Szerencsére, a bogyók nagyjából egyszerre érnek, a szüret teljes érettségben történik – fotó: Gergely Tamás

A szakember tapasztalatai szerint a vízhiánytól, főleg a drasztikus légszárazságtól szenved a növény, de el nem pusztul, annál virulensebb. A nagyobb veszély hordozója a jégeső, az nemcsak a bogyókat tudja szempillantás alatt leverni, hanem – ha olyan méretűek a potyogó jégszemek – még a hajtásokat is képesek letörni. Tervezik, hogy jéghálót húznak az ültetvény fölé, ez azonban nem feltétlen egyszerű dolog, mert jelentős költségvonzata van és mivel meglévő ültetvényről beszélünk, nehezebb a kivitelezés.

áfonya

Csomagolt, szállításra előkészített gyümölcs – fotó: Gergely Tamás

– A termést csak friss gyümölcsként értékesítjük, van egy kisebb hűtőnk is – árulta el Gergely Tamás. – Feldolgozást nem végzünk, mert hála Istennek, a friss gyümölcs mindig nagyon gyorsan elfogy.

Az otthoni termelés nem egyszerű, ha valaki mégis megpróbálkozna az áfonyával, akkor annak csakis a konténeres termelést javasolja, de azt is évi kétszeri talajcserével és folyamatos savanyítással, öntözéssel, ami lehet csepegtetés is, ha nagyon profik szeretnénk lenni.

áfonya

Varázslatos pillanatokat is kínál az áfonyáskert – fotó: Gergely Tamás

Végül azt is hozzátette: újabban sajnos, az úgynevezett szállított fagyok mind nagyobb gondot okoznak, mert a korai felmelegedés miatt a növények egyre korábban virágoznak, a hideg beáramlás pedig ebben a fázisban hamar elvégzi a betakarítást a gazda helyett. Ez ellen egy traktorral vontatott (fagyvédelmi) berendezéssel védekeznek – eddig sikerrel.

Gergely Tamás úgy látja: a növények előrehaladott állapota miatt a szüret idén már júniusban megkezdődhet.